مستربچ abs
سپتامبر 23, 2020
قیمت محصولات پلیمری در ایران
کاربرد و قیمت مستربچ در ایران
ژوئن 9, 2022

همه چیز در مورد مستربچ

همه چیز در مورد مستربچ

مستربچ یک افزودنی جامد برای پلاستیک است که میتواند ویژگیهای ذاتی آن ماده را تغییر داده و آنها را براساس نیازها و محدودیتهای ما متناسب‌سازی کند.

 اجزای اصلی تشکیل دهنده آن، پایه پلیمری، مواد شیمیایی افزودنی و عامل سازگار کننده است. هنگام استفاده از این ماده باید تحقیق کنیم که آیا این مستربچ نیازهای ما را برطرف می‌کند یا نه؟ آیا از کیفیت کافی برخوردار است یا نه؟

همه چیز در مورد مستربچ

ویژگی‌های ذاتی مواد گاهی اوقات برای رسیدن به مشخصه‌ی عملکرد مورد نظر یا سازگاری با محدودیتهای تولید، کافی و مناسب نیست. در این صورت از مواد افزودنی خاصی استفاده می‌شود تا نواقصات موجود را برطرف کند. استفاده مناسب از افزودنی‌ها باعث بهبود بسیاری از ویژگی‌های ماده از جمله دوام، سختی، قابلیت عدم فرسایش در مجاورت هوا و غیره می‌شود و در نتیجه یک محصول با ارزش بالاتر بدست می‌آید.

یکی از این افزودنی‌ها برای افزایش عملکرد، ماده مستربچ(Masterbatch) است، که یک افزودنی جامد برای پلاستیک می‌باشد. این محصول ترکیب غلیظی از سه جزء، شامل پایه پلیمری، مواد شیمیایی افزودنی و عامل سازگار کننده فعال به عنوان پخش‌کننده می‌باشد. در طی یک فرایند حرارتی، مواد افزودنی درون پایه پلیمری ادغام شده و پس از سرد شدن به شکل دانه‌ای برش داده می‌شوند.

اجزای تشکیل دهنده

 • پایه پلیمری: پایۀ پلیمری مصرفی، غالبا از انواع پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پلی استایرن، اتیلن وینیل استات، واکس‌هایی با وزن مولکولی پایین و پلیمر‌ آلکیدی انتخاب می‌شوند.
 • مواد شیمیایی افزودنی: به منظور تغییر خواص پلیمر پایه، مواد شیمیایی افزودنی به مستربچ‌ها اضافه می‌شود. افزودنی‌‌های شیمیایی مقدار زیادی پودر رنگ (پیگمنت)، پرکننده‌های معدنی یا مواد شیمیایی هستند که به سه منظور مختلف تولید رنگ، بهبود خواص و یا کاهش قیمت تمام شده به پلیمر اضافه می‌شوند.
 • عامل سازگار کننده: سازگار کننده‌ها با عنوان علمی ترکیبات آمفی‌فیلیک، دارای یک سر آب‌دوست و یک سر آلی‌دوست هستند. این مواد به دلیل ماهیت شیمیایی خاصشان، باعث تغییرات زیر در محصول نهایی می‌شوند:
 • بهبود پخش‌شوندگی و افزایش سازگاری افزودنی در پلیمر، که کمک می‌کند رنگدانه و یا افزودنی‌ها بصورت صحیح و به بهترین حالت، با پلیمر ترکیب شود.
 • افزایش پایداری حرارتی
 • افزایش استحکام رنگ
 • تثبیت عالی
 • تشکیل لایه پایدار بر روی سطح افزودنی، رنگدانه یا پرکننده از طریق کنش متقابل با آنها و اتصال آنها به ماتریس پلیمری
 • همچنین این مواد بدون آن که بر روی کیفیت رنگ محصول اثر بگذارند باعث پایداری پلیمر نیز می‌شوند.

 

انواع مستربچ

 در یک دسته‌بندی کلی آن را به سه دسته تقسیم بندی می‌کنند: افزودنی، رنگی و پرکننده.

 • مستربچ افزودنی

 یکی از بهترین راهکارها جهت ایجاد خواص فیزیکی و شیمیایی ویژه در محصول نهایی،استفاده از مستربچ افزودنی است. خود این نوع دارای انواع گوناگونی است. در قسمت زیر به مهمترین  آنها اشاره شده است:

1- لیزکننده: براقیت و کیفیت سطح محصول تولید شده را افزایش می‌دهد. از ایجاد اجزای سوخته و چسبیده روی لبه‌ها جلوگیری می‌کند. به دلیل سازگاری مناسبی که با فلزات دارد، در پروسه تولید، اجازه تماس بین جریان مذاب پلیمری با فلز را نمی‌هد که این باعث افزایش سرعت تولید می‌شود.

2- آنتی‌بلاک: انواع ورقه‌های پلاستیکی در هنگام بسته‌بندی لایه‌ای، تمایل دارند به همدیگر بچسبند. افزودن مقداری آنتی‌بلاک باعث می‌شود فضای زبری بین دو لایه پلاستیکی ایجاد شده و از چسبیدن آنها به همدیگر جلوگیری ‌شود.

3- روشن کننده نوری یا براق کننده: اکثر پلیمرها و رنگهای بکار رفته در تولید محصول نهایی فقط به مقدار کمی براق هستند و بعد گذشت مدتی رنگ آنها به زرد تبدیل می‌شود. استفاده از این افزودنی باعث براق شدن و کاهش زردی محصول در دراز مدت می‌شود.

4- آنتی استاتیک: به دلیل نارسانا بودن اکثر پلیمرها مشکلاتی  مانند جذب گرد و غبار، ایجاد جرقه موقع دست زدن به محصول، آتش‌سوزی هنگام تخلیه الکتریکی و غیره در فرایند تولید محصول نهایی بوجود می‌اید. اضافه کردن مقداری آنتی‌استاتیک می‌تواند این مشکلات را تا حد زیادی خنثی کند.                       

5- پایدارکنندۀ نور UV: تابش مستقیم نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش بر سطح محصول پلیمری، باعث رنگ‌پریدگی و تخریب آن می‌شود که با استفاده از  پایدارکننده نور UV می‌توان از این اثرات جلوگیری کرد.                     

6- آنتی اکسیدانت: اکثر پلیمرها در اثر تماس با اکسیژن هوا اکسید می‌شوند و نور و حرارت این اکسید شدن را تسریع می‌بخشد. از آنتی اکسیدانت به منظور جلوگیری از تخریب زنجیرهای پلیمری حین تماس با محیط اطراف  استفاده می‌شود.

7- رطوبت‌گیر: همانطور که از نامش پیداست افزودنی رطوبت‌گیر، یک ماده کاربردی پیشرفته است که برای حل مشکل رطوبت موجود در پلیمرها و رنگدانه‌ها ایجاد شده است. این افزودنی این امکان را به پردازنده می دهد تا رطوبت نامطلوب موجود، که باعث ایجاد شیار و سوراخ در سطح محصول نهایی می‌شود را کاهش یا حذف کند.

مستربچ افزودنی- رنگین پلیمر
 • مستربچ رنگی

با استفاده از این مستربچ‌های رنگی می‌توانیم انواع پلاستیک با رنگهای گوناگون را تولید کنیم.. اجزای اصلی تشکیل‌دهنده آن رنگ دانه، سازگارکننده و پلیمر حامل است. این افزودنی‌ها گاهی علاوه بر ایجاد رنگ مطلوب، باعث بهبود و اصلاح خواص فیزیکی، مکانیکی و غیره می‌شوند. برای ایجاد تغییر رنگ، یک مخلوط پلاستیکی شامل درصد بالایی از رنگدانه به اندازه ناچیزی به پلیمر اضافه می‌شود تا آن را به رنگ مطلوب و دلخواه تبدیل کند. به وسیله تغییر غلظت رنگدانه‌ها می‌توان به نمونه‌های رنگی مختلف دست یافت. شکل موجود در قسمت اول، رنگهای مختلف مستربچ رنگی را نشان می‌دهد.

مستربچ افزودنی پایدار کننده- رنگین پلیمر
 • مستربچ  پرکننده

 برای کاهش قیمت و بهبود خواص محصول نهایی از پرکننده‌ها استفاده می‌شود. مواد پرکننده می‌تواند بر مقاومت کششی، مقاومت در برابر حرارت، رنگ، وضوح و غیره تأثیر بگذارد. کربنات کلسیم و میکا نمونه‌ای از پرکننده‌ها هستند که به صورت وسیعی از آنها استفاده می‌شود. اکثر مواد پرکننده مورد استفاده در پلاستیک، بر پایه مواد معدنی یا شیشه ای هستند.

ویژگی مستربچ با کیفیت

این ماده باید دارای فاکتورهای مشخصی باشد که در زیر مهمترین آنها آورده شده است:

 • رنگدانه و قسمت های افزودنی باید کاملاً همگن با پلیمر پایه مخلوط شوند.
 • دارای مشخصات فنی مطلوب از جمله مقاومت انتقال سطح، درصد رطوبت، دمای ذوب، پراکندگی در ماتریس پلیمری و مقاومت حرارتی سطح مناسب باشد.
 • موادی در آن بکار برده شود که باعث افزایش بهره‌وری سیستم خط تولید، شود.
 • منحصر بودن رنگ آن و داشتن ویژگی جدید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *