مستربچ سفید
فرمولاسیون مستربچ چیست؟
آوریل 22, 2020
مستربچ سفید
فرمولاسیون مستربچ چیست؟
آوریل 22, 2020

مستربچ چیست

مستربچها و افزودنیهای پلی اتیلن مستربچها

در راستای بهبود خواص اولیه و یا تغییر در خواص اولیه و همچنین اصلاح آنها استفاده میگردد.در این مقاله به معرفی و خواص خانوادهی بزرگ مستربچ های میپردازیم و توضیحات کوتاهی در مورد هرکدام از آنها ارائه میکنیم:

انواع مستربچ ها :

 1. مستربچهای لیز کننده
 2. مستربچهای آنتی بلاک لیز کننده
 3. مستربچهای آنتی بلاک
 4. مستربچهای ضد الکتریسیته
 5. مستربچهای ضد اشعه ماوراء بنفش یا  ( Anti UV)
 6. مستربچهای کمک فرآیند
 7. مستربچهای آنتی اکسیدانت
 8. مستربچهای ضد مه گرفتگی ( ضد بخار)
 9. مستربچ ضد حریق
 10. مستربچ تاخیر انداز شعله
 11. مستربچ تمیز کننده

اینک به توضیح برخی از این مستربچ ها می پردازیم :

 • مستربچ های لیز کننده :

از این مستربچ جهت صاف و صیقلی  شدن و  همچنین افزایش کیفیت سطح فیلم ، و کاهش ضایعات ، ‌کاهش استهلاک ماشین آلات ، و تسهیل در فرایند تولید استفاده میگردد.

 • مستربچ های آنتی بلاک لیز کننده :

از این مستربچ جهت کاهش چسبناکی  سطح فیلم  به همدیگر پس از فرایند تولید تا زمان مصرف مورد استفاده قرار میگیرد از این مستربچ های در محصولات PE – PP – PET – فیلمهای نازک  و فیلمهای معمولی و  همچنین فیلمهای ضخیم زخیم استفاده می کنند.

 • مستربچ های آنتی بلاک لیزکننده :

این مستربچ تمامی خواص مستربچهای لیزکننده و همچنین آنتی بلاک را دربر دارد مورد استفاده  این مستربچ ها در محصولات PE – PP – PET – فیلمهای نازک ، فیلمهای معمولی و زخیم ، فیلمهای کشاورزی می باشد.

مستربچ ها از مواد شیمیایی و پایه پلیمری تشکیل شده اند . این مواد شیمیایی به خواص بهینه ای بستگی دارند بطور مثال اگر رنگ کردن قطعه مهم باشد  مواد آلی یا معدنی مورد استفاده قرار میگیرد و یا اگر استحکام قطعه دارای اهمیت باشد از تقویت کننده ها استفاده می کنند و پلیمرها را بسته به نوع محصول و خواص آن انتخاب می کنند. برای ساخت مستربچ ها از دستگاه اکسترودر دوپیچه استفاده میکنند که از مقرون به صرفه ترین و رایج ترین روش های شکل دهی به پلیمرها می باشد. 

مستربچ ها دارای انواع مختلفی از جمله مستربچ های رنگی. مستربچ های لیزکننده.آنتی بلاک.آنتی استاتیک.کمک فرایند.آنتی اکسیدانت و.. می باشد  که در زیر به توضیح چند نمونه از ان ها می پردازیم:

 

 •  مستربچ های رنگی: که از رایج ترین روش های ساخت قطعات رنگی است و علاوه بر تشکیل رنگ دلخواه محصول سبب بهبود خواص مکانیکی و... میشود. این روش از یک مخلوط پلاستیکی با درصد بالایی رنگدانه ساخته شده است که با مقدار ناچیزی پلیمر ترکیب شده تا آن محصول نهایی به رنگ دلخواه و مطلوبی برسد. برای نمونه های رنگی متنوع میتوان غلظت و مقدار این ماده را تغییر داد.
 •  مستربچ های آنتی بلاک: این نوع مستربچ ها در ساخت فیلم های پلیمری جهت کاهش چسبندگی سطوح به یکدیگر استفاده میشود.
 • مستربچ های تمیزکننده: به منظور تمیزکردن هرچه سریعتر دستگاه از رنگ قبلی جهت تولید محصول جدید از این نوع مستربچ ها استفاده میشود که ضایعات تعویض رنگ را به حداقل میرساند.
 •  مستربچ های شفاف کننده: برای رفع کدری محصول از این نوع مستربچ استفاده میشود که با ایجاد عبور نور بیشتر سبب جلای بیشتری در مصنوعات پلاستیکی میشود.
 • مستربچ های آنتی استاتیک: از این مستربچ جهت جلوگیری از ایجاد الکتریسیته ساکن و جذب گرد و غبار استفاده میشود.
 • مستربچ های کمک فرآیند: این نوع مستربچ شامل کمک فرایندهای پلیمری است که باعث بهبود خواص محصول میشود.
امتیاز دهید

دیدگاه ها بسته شده است