طرز تهیه مستربچ سفید

یکی از پرکاربرد ترین مستربچ ها در دنیای صنعت مستربچ سفید می باشد. این مستربچ در صنعت بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و اگر این مستربچ اگر با پلیمر ترکیب شود می تواند تغییر رنگ و تغییر خاصیت بدهد.

در صورتی که تیتانیوم دی اکسید ترکیب شود مستربچ سفید به وجود می آید و این ساده ترین شکل طرز تهیه مستربچ سفید می باشد در واقع تیتانیوم سفید بعد از ترکیب شدن تحت شرایطی خاص کپسوله می شود و باید تحت فشار بالا و حرارت بالا قرار بگیرد، رنگدانه ها پس از اینکه حرارت دیدند سرد می شوند و برش داده میشوند.

دی اکسید تیتانیومی که در این مستربچ وجود دارد، به علت داشتن رنگ زمینه خاص، اندازه ذرات متوسط، رنگ خاص زمینه آن و بازتابش بالای نور مستربچ باعث شده است که بهترین گزینه برای بسته بندی و پوشش سطح باشد.

مستربچ صدفی (صدفدار) چیست؟

برای تولید کالاهایی که قصد دارند ظاهری درخشان و برق در سطح پلاستیک داشته باشند مانند بطری شامپو و بطری روغن موتور از صدف در کنار پیگمنت استفاده می کنند.

خاصیت مهمی که مستربچ صدفی دارد جذب اشعه ماوراء بنفش است که باعث میشود نور جسم افزایش یابد و سطح جسم براق تر نشان داده شود.

آنچه باید درباره مستربچ سفید بدانید!

مستربچ سفید یک مستربچ رنگی می باشد، برای اینکه یک ماده به رنگ سفید تولید شود و درجه کدورت و شفافیت را تولید و تعیین کرد نیاز است که از این مستربچ استفاده شود. کاربرد این محصول در بسته بندی بسیار زیاد است.  

مستربچ سفید، غلظت بالایی از تیتانیوم دی اکسید را دارد که بسیار با کیفیت است و آنها را از بهترین معدن ها جمع آوری می کنند، همین امر باعث می شود که این مستربچ نسبت به مستربچ های دیگر دارای مقاومت بالایی باشد. این مستربچ علاوه بر اینکه باعث می شود تغییر رنگ و شفافیت ایجاد شود توانایی تغییر خاصیت مواد پلیمری را نیز دارد.

صنعت بسته بندی و مستربچ سفید

این مستربچ را معمولا برای بسته بندی مواد غذایی، آرایشی، شوینده و … استفاده می کنند. بسته بندی ها بر اساس کاربرد و نوع ماده و خاصیت آن متفاوت است. استفاده از مستربچ سفید در بسته بندی مواد غذایی باعث می شود خاصیت ارگانیک مواد غذایی حفظ شود و هیچگونه فسادی در آن در هیچ محیطی ایجاد نشود.

بسته بندی بعضی از کالاها مانند نایلون ها، نایلکس و کیسه های فروشگاهی، فیلم های پلی اتیلنی و ظروف یکبار مصرف بسیار به مستربچ های سفید وابسته است.

از پرکاربردترین مستربچ های دنیا، مستربچ های سفید می باشند از این ماده در صنعت پلاستیک بسیار استفاده می شود.

مزایای استفاده از مستربچ سفید و صدفی چیست؟

 • در هنگام استفاده از مستربچ سفید و صدفی پوشش دهی بسیار یکنواخت خواهد بود.
 • در برابر اشعه ماوراء بنفش بسیار مقاوم است.
 • به دلیل وجود رنگدانه های سفید بازتابش نور بسیار مناسب خواهد بود.
 • با پلیمرها و دیگر مواد افزودنی ترکیبی یکنواخت خواهد داشت.
 • در برابر تمامی شرایط آب و هوایی مقاوم است.
 • مقاومت را در برابر گرما بسیار افزایش می دهد.
 • باعث می شود که سطوح به ظاهری زیبا و درخشان برسند.

مصرف مستربچ سفید در صنعت

مستربچ سفید در صنعت کاربرد بسیار زیادی دارد برای مثال می توان از آن در کشاورزی و نساجی استفاده کرد اما این مستربچ در تولید لوازم خانگی و قطعات پلیمری صنعتی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

البته استفاده از مستربچ سفید در تولید لوازم خانگی شرایط ویژه ای دارد، تولید این لوازم نیازمند توجه به نیاز مصرف کننده و دانش پلیمر است، در این صورت می توانیم ترکیب بهینه ای را برای رسیدن به محصولی مناسب داشته باشیم.

استفاده از مستربچ سفید در کشاورزی

مستربچ سفید در کشاورزی در سیلو و مالچ های غیر زیستی کاربرد بسیار زیادی دارد و لازم به ذکر است که مستربچ باعث می شود که این مواد در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاومت بالایی داشته باشند و کیفیت را نیز بسیار افزایش می دهد.

آنچه باید درباره مستربچ سفید بدانید!

استفاده از مستربچ سفید در تولید قطعات پلیمری صنعتی

از مستربچ سفید در تولید قطعات پلیمری صنعتی برای ساخت قطعات پلاستیکی تزریقی، اکستروژنی، بادی و تولید لوله های چند لایه و صنعت لوله سازی استفاده بسیار زیادی می شود. استفاده از این مستربچ در صنعت تولید قطعات پلیمری باعث می شود که کیفیت و استحکام رنگ بسیار بالا برود و از لحاظ ضربه پذیری مقاومت بالایی داشته باشد.

کاربرد مستربچ سفید در صنعت نساجی و گونی بافی

مستربچ سفید در صنعت نساجی و گونی بافی کاربرد بسیار زیادی دارد، در این صنعت الیاف پلی استر، پلی پروپیلن و نخ های پلاستیک با کیفیت بسیار بالایی تولید می شود.

غلظت مواد افزودنی و تاثیر آن بر روی مستربچ سفید

غلظت تیتانیوم دی اکسیدی که در مستربچ سفید استفاده می شود بین 20 تا 80% بر اساس کاربردی که محصول دارد متغیر خواهد بود. برای اینکه مستربچ به رنگی جذاب برسد نیاز است که درصد تیتانیوم دی اکسید را افزایش بدهید زیرا افزایش درصد تیتانیوم دی اکسید نه تنها بر روی رنگ تاثیر می گذارد بلکه تاثیر بسیار زیادی هم بر روی بهبود پوشش دهی محصول دارد.

در صورتی که غلظت مواد مصرفی مستربچ تغییر داده شود باعث می شود که مواد بسیار منحصر به فرد و پر کاربردی به وجود بیاید.

مواد تشکیل دهنده مستربچ سفید

همانطور که بالاتر اشاره کردیم یکی از پر کاربردترین مستربچ ها در صنعت، مستربچ سفید می باشد. این مستربچ می تواند بر روی پلاستیک تاثیر بسیار زیادی بگذارد و رنگ آن را به سفید تغییر دهد. در واقع این ماده فقط برای سفید کردن پلاستیک استفاده نمی شود بلکه از آن برای آنتی استاتیک و آنتی اکسیدان کردن محصول نهایی استفاده می کنند. در واقع همین امر باعث اهمیت بیش از حد این مستربچ در صنعت شده است. در حال حاضر بهترین انتخاب با مناسب ترین قیمت مستربچ سفید می باشد.

مهم معیار در خرید مستربچ شامل موارد زیر می باشد:

 1. پخش شوندگی بالا (یکنواختی توزیع)
 2. ضریب تاثیر
 3. غلظت بالا رنگدانه سفید یا همان درصد تیتان
 4. تحمل حرارت بالا هنگام ذوب
 5. در صورت مصرف در صنایع غذایی ، فود کانتکت بودن آن

مواد تشکیل دهنده مستربچ سفید چیست؟

فرمول ساخت مستربچ سفید شامل مواد زیر می باشد:

 • 40 تا 80 درصد رنگدانه
 • 15 تا 20 درصد رزین پایه پلی اتیلن
 • 5تا 10 درصد عامل پراکنده کننده نانوذرات
 • 0تا 5 درصد کمک فرایند
 • 0تا 2 درصد پایدار کننده حرارتی
 • 0تا 40 درصد فیلر
جدید ترین مطالب