مستربچ پلیمری چیست؟

مستربچ پلیمری چیست؟

مستربچ هابرای رنگ آمیزی انواع پلیمرها مورد استفاده قرار می گیرند. محتوای بالای رنگدانه رنگ آمیزی آن تا 90 درصد میرسد. در سایه های رنگ های سفید و سیاه، درصد متفاوتی از دی اکسید تیتانیوم و کربن سیاه موجود است.معمولاً مستربچ پلیمریدر پردازش پلیمر برای ترکیب رنگدانه های رنگی یا مواد افزودنی و ضد میکروبی در رزین پلیمر یا دیگر مایع ها استفاده می شود. مستربچ پلیمری مخلوط غلیظی از یک افزودنی محصور شده در ماده حامل مانند PE یا PP است. حامل به طور معمول یک رزین پلیمری به شکل پلت یا تراشه است اما برای مواد و برخی کاربردهای خاص، مستربچ های مایع نیز مورد استفاده قرار می گیرند. 

استفاده ایمن تر از مستربچ پلیمری نسبت به سایر محصولات مشابه

بسیاری از مواد افزودنی مستربچ های خطرناک یا مزاحم به شکل خالص هستند. برای این منظور مواد افزودنی را در یک رزین پلیمری یا مایع جمع می کنند. این کپسوله شدن باعث کاهش خطر و در اکثر موارد موجب از بین رفتن ماهیت خطرناک این افزودنی می شود. همچنین خطرات احتمالی بیشمار در استفاده از پودرها را نیز از بین می برد. این خصوصیات منجر به کنترل های مهندسی کمتر و استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی کمترمی شوند.

پایداری و ماندگاری مستربچ پلیمری

کپسوله کردن مواد افزودنی در مستربچ پلیمریمزایایی را برای افزودنی ایجاد می کند. مستربچ پلیمریمی تواند به محافظت از افزودنی های در معرض رطوبت، دما و اشعه ماوراء بنفش در حین ذخیره سازی کمک کند. این امر می تواند ماندگاری مواد افزودنی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد که در نهایت می تواند هزینه تجزیه مواد را کاهش دهد.

 انواع مستربچ پلیمریمورد استفاده در صنعت پلاستیک

مستربچ های جدید برای صنعت پلاستیک نیستند. از آنجایی که فرایند تجزیه پلاستیک های سنتی سال ها طول می کشد، از مستربچ پلیمری اصلی برای تسریع روند تجزیه محصولات پلاستیکی، در کنار رنگ های جذاب استفاده می شود. در ادامه قصد داریم برخی از برجسته ترین مستربچ پلیمری مورد استفاده در صنعت پلاستیک را به شما معرفی کنیم.

  • مستربچ پلیمریسفید

مستربچ پلیمری سفید برای تأمین شفافیت و روشنایی در محصول صنعتی نهایی استفاده می شود و می تواند از 80 درصد دی اکسید تیتانیوم تشکیل شود. دی اکسید تیتانیوم دارای اندازه ذرات مناسب  19/0 تا 0.22 میکرون، ضریب شکست بالا و مات بودن است. مستربچ سفید را می توان بیشتر بر اساس درصد دی اکسید تیتانیوم موجود در ترکیب بندی آن رده بندی کرد.

مستربچ پلیمری سفید در نتیجه ترکیب TiO2 با سایر مواد افزودنی در پایه پلیمر بدست می آید. در این ترکیب پایه پلیمر انتخاب شده است، بنابراین مستربچ سفید با رنگ پلیمر مورد نظر سازگار خواهد بود. پلیمرهای پایه معمولاً پلی اتیلن، پلی پروپیلن  پلی استایرن ، EVA یا ABS هستند.مستربچ سفید بسته به درصدTiO2 می تواند در درجه های مختلف تولید شود. این محصول در صنایعی مانند فیلم، لوله و اتصالات، لوازم خانگی، قالب تزریق و ظروف پلاستیکی بادی استفاده می شود.

  • مستربچ پلیمریرنگی

تولید کنندگان مستربچ پلیمری رنگی ازمستربچ هابه منظور رنگ آمیزی محصولات پلاستیکی به همراه سبکی و پایداری حرارتی استفاده می کنند. مستربچ های رنگی در 200 سایه رنگ موجود است. بنابراین مصرف کنندگان می توانند هر رنگی را برای محصول نهایی خود انتخاب کنند. مستربچ های رنگی در قالب گیری بطری، قالب گیری تزریقی وسایل خانگی و عایق بندی کابلها مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع مسنربچ بهترین گزینه برای انتخاب است زیرا باعث ثبات نور، پایداری حرارتی و قوام رنگ در محصولات پلاستیکی می شود. مستربچ های رنگی در تولید رنگ پلاستیک استفاده می شود.

این مستربچ ها به طور گسترده ای در قالب سازی بطری، قالب گیری تزریقی و طیف وسیعی از اقلام، محصولات قالب سازی و عایق بندی کابلها مورد استفاده قرار می گیرند.این نوع مستربچ بسته به نوع پلاستیک و روش پردازش قالب در شکل های مختلفی از قبیل گلوله ، پودر و خمیر در دسترس است. همچنین باید مواد را برای مطابقت با کیفیت مورد نظر انتخاب کرد که بسته به بازار و استفاده از آن، از جمله مواد دکوراسیون داخلی و خارجی، مواد غذایی و مصارف پزشکی متفاوت است. با ارائه طرح های فرمول مختلف و رعایت قوانین و مقررات و مقررات استفاده از آن می توان رنگ های متنوع و دقیقی را ارائه کرد.