مراحل ساخت بطری پلاستیکی

ساخت بطری پلاستیکی

مراحل ساخت بطری پلاستیکی یک فرآیند پیچیده و دقیق است که از مواد اولیه گرفته تا دستاوردهای نهایی، هر مرحله نقش حیاتی در تولید بطری بازی می‌کند. در این مسیر، از تزریق پریفرم برای ایجاد قالب اولیه، به باد کردن پریفرم و تبدیل آن به بطری، و از قرار دادن درب و بسته‌بندی، هر گام از این مسیر تکنولوژی‌های متفاوت و ماهرانه را دربرمی‌گیرد. این مراحل ساخت بطری پلاستیکی ترکیبی از دقت ماشین‌ها، ابتکار تکنولوژی و هنر تخصصی افراد در حوزه صنعت پلاستیک را به تصویر می‌کشد.
آغاز به کار این مراحل با انتخاب مواد اولیه مانند پلی اتیلن ترفتالات (PET)، پلی پروپیلن (PP) و پلی استایرن (PS) آغاز می‌شود. سپس، تزریق پریفرم به عنوان مرحله اولیه، به وسیله دستگاه‌های پیشرفته صورت میگیرد. این مراحل چالش‌برانگیز و تخص فنی تخصص فنی و تکنولوژی پیشرفته، به تولید بطری پلاستیکی با کیفیت بالا و استحکام مطلوب منجر می‌شوند.

مواد تولید بطری

می‌توانیم برای تولید ظروف بادی از گریدهای متنوعی استفاده نماییم که عبارتند از پلی اتیلن بادی 0035، پلی اتیلن بادی BL3، و پلی اتیلن EX5. این مواد در کیسه‌های 25 کیلوگرمی قابل تهیه هستند.
برای تولید بطری‌های آب معدنی، بطری‌های روغن، و سایر محصولات مشابه، از مواد پت (PET) استفاده میشود. این مواد دارای گریدهای متنوعی مانند PET825، PET781، PET821 و… هستند. این گریدها به صورت بسته‌بندی عرضه می‌شوند و معمولاً وزن ثابتی ندارند.

مواد ساخت تولید بطری

مواد اولیه بطری

مواد تولید درب بطری

مواد اولیه برای تولید درب بطری معمولاً شامل پلی‌اتیلن (PE)، پلی‌پروپیلن (PP) یا پت (PET) می‌شود. این مواد پلاستیکی به عنوان مواد اصلی برای ساخت درب‌های بطری به کار می‌روند. هرکدام از این مواد دارای خصوصیات مختلفی هستند که به نوع و نیاز بطری مربوط می‌شود.
برای مثال، پلی‌اتیلن به خاطر انعطاف‌پذیری و مقاومت در برابر ضربه معمولاً در درب‌های بطری‌های نرم استفاده می‌شود. به عنوان مقابل، پلی‌پروپیلن به دلیل مقاومت به شکستن و استحکام بالا در برابر حرارت در بطری‌های سخت استفاده می‌شود.

ابعاد مرسوم بطری پلاستیکی

بطری‌ها در اندازه‌های متعددی آمده‌اند، که به تناسب نیازها و کاربردهای مختلف تنظیم شده‌اند. این اندازه‌ها بر اساس مواردی مانند مصرف مورد نظر، حجم محصول و راحتی مصرف‌کننده متغیر هستند. بطری‌های کوچک با حجم کمتر از 100 میلی‌لیتر (3.4 اونس) به عنوان اندازه کوچک معمولاً برای لوازم بهداشتی مسافرتی و محصولات زیبایی استفاده می‌شوند.
اندازه‌های 100 میلی‌لیتر تا 500 میلی‌لیتر (3.4 اونس تا 17 اونس) معمولاً برای نوشیدنی‌ها مانند آب، آب‌میوه و نوشابه مناسب هستند، همچنین برای محصولات پاک‌کننده خانگی و محصولات مراقبت شخصی مثل شامپو و لوسیون به کار می‌روند.
اندازه‌های استاندارد 500 میلی‌لیتر تا 1 لیتر (17 اونس تا 34 اونس) برای آب‌بطری، نوشیدنی‌های ورزشی، سس‌های سالاد و روغن‌های آشپزی معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند.
در اندازه‌های 1 لیتر تا 2 لیتر (34 اونس تا 67 اونس) برای نوشیدنی‌های خانوادگی، روغن‌های آشپزی و شوینده مناسب هستند.
اندازه‌های با بیش از 2 لیتر (67 اونس) به طور عمده برای خرید نوشیدنی‌های گازدار و آب به صورت عمده و همچنین برای محصولات تمیزکننده صنعتی یا تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فرآیند تولید بطری پلاستیکی

برای تولید بطری‌ پلاستیکی، از فرآیند قالب‌گیری بادی استفاده می‌شود که شامل چند مرحله مهم است:

تزریق پریفرم

گلوله‌های پلاستیکی در دستگاه تزریق نرم می‌شوند.
در اثر حرارت و فشار، پلاستیک ذوب شده و به شکل لوله‌های بلند و نازک تبدیل می‌شود. این لوله‌ها به نام “پاریسون” یا “پریفرم” شناخته می‌شوند.

فرآیند تولید بطری

مراحل تولید بطری پلاستیکی

دمش‌گیری (Reheat)

پریفرم‌ها به دمش‌گیری یا دستگاه دمشی (RBM) منتقل می‌شوند.
در این مرحله، پریفرم‌ها با عبور از هیترهای کوارتز گرم می‌شوند.

قالب‌گیری بادی (Blow Molding)

پریفرم‌ها به قالب‌های چند حفره ای منتقل می‌شوند.
در اثر هوای تحت فشار، گرما و فشار، پریفرم منفجر شده و به شکل بطری‌ها کشیده می‌شود.

خنک‌کردن

بعد از تشکیل شکل بطری، قالب باید نسبتاً سریع سرد شود تا بطری‌ها به درستی ست شوند.
از روش‌های مستقیم یا غیرمستقیم برای خنک‌کردن استفاده می‌شود.

بیرون‌آوردن از قالب

بعد از خنک‌شدن، بطری‌ها از قالب خارج می‌شوند.
در صورت استفاده از فرآیند قالب‌گیری پیوسته، بطری‌ها با برش پلاستیک بین آنها جدا می‌شوند.

آماده حمل یا پر شدن

بعد از حذف پلاستیک اضافی، بطری‌های پلاستیکی آماده بهبود پذیرفته می‌شوند.
این طریق ابتدا پریفرم تولید م و سپس به شکل بطری تبدیل می‌شوند.

ماشین آلات ساخت بطری پلاستیکی

دستگاه تزریق پریفرم در خط تولید بطری‌های پت، علاوه بر افزایش اندازه بدنه و قدرت اسکترودر، سیلندر ماردون و گیره‌های کنترل‌کننده نیز بهبود یافته است. این دستگاه با ظرفیت تزریق 200 تن پریفرم در حالت پایه عرضه می‌شود و حفره‌ها به تعداد حفره‌های قالب‌ها به صورت صعودی افزایش می‌یابند.
در حالت 32 حفره‌ای، ظرفیت به 300 تن و در حالت 48 حفره‌ای به 500 تن افزایش می‌یابد. این دستگاه‌ها توسط شرکت‌های ایرانی تولید می‌شوند.
دستگاه‌های باد کن در خط تولید بطری‌های پت وظیفه تبدیل پریفرم به بطری را بر عهده دارند. این دستگاه‌ها به وسیله حرارت، پلاستیک را باد کرده و به شکل بطری در می‌آورند. مدل‌های دستی، نیمه‌خودکار و یا خودکار از این دستگاه‌ها تولید می‌شوند، که هرکدام به نیازهای پروسه کلی کار متفاوت هستند.
دستگاه تزریق درب بطری برای تولید درب‌های بطری از دستگاه تزریق با قالب مخصوص استفاده می‌کند. بیشتر کارخانه‌ها از دستگاه تزریق همه‌کاره برای تولید درب‌ها استفاده می‌کنند. با توجه به وزن کلی بار و تعداد درب‌ها، تولید محموله نهایی مشخص‌ شده و توسط دستگاه همه‌کاره به مراحل نهایی تولید می‌رود.

ماشین آلات بطری پلاستیکی

ماشین آلات ساخت بطری

عمر دستگاه تولید پلاستیک PET

عمر عملکرد دقیق یک دستگاه تولید پلاستیک PET از عوامل مختلفی تبعیت می‌کند که به طور خلاصه به آن‌ها اشاره خواهیم نمود:
کیفیت و نوع دستگاه: دستگاه‌های با کیفیت بالا و از برندهای معتبر عمدتاً عمر طولانی‌تری دارند. هزینه بیشتر برای دستگاه با کارایی و عمر طولانی‌تر معقول می‌باشد.
تعداد و نوع تولید: دستگاه‌های بزرگتر و صنعتی ، مناسب تولید حجم زیاد، دارای عمر طولانی‌تری هستند. اما دستگاه‌های کوچکتر نیز برای کارگاه‌ها و کارخانجات کوچک وجود دارد.
نگهداری و نگهداشت: به عنوان یک ماشین صنعتی پیچیده، نگهداری منظم به طول عمر دستگاه کمک می‌کند.
تکنولوژی و پیشرفت‌ها: دستگاه‌های جدیدتر با تکنولوژی‌ها بیشتر در حال عرضه هستند و ممکن است به عملکرد و عمر دستگاه‌ها تأثیر داشته باشند.
در نتیجه، تعیین دقیق عمر عملکرد یک دستگاه تولید پلاستیک PET معمولاً دشوار است و به عوامل مذکور بستگی دارد. با رعایت نکات نگهداری، استفاده از قطعات با کیفیت و توجه به نوع تولید، می‌توان از عمر طولانی‌تری برای دستگاه بهره‌مند شد.

دستگاه بطری پلاستیکی

استفاده از دستگاه بطری پلاستیکی

رنگین پلیمر بهترین گزینه برای خرید مستربچ با کیفیت

مجموعه رنگین پلیمر به عنوان پیشرو در این زمینه، با بهرهگیری از فناوریهای نوین و مواد باکیفیت، مستربچهای مرغوب و متنوعی را به مشتریان خود ارائه میدهد.
ما با داشتن تنوع و تخصص در تولید مستربچ همیشه رضایت مشتریان خود را کسب نمودهایم، بنابراین برای تجربهی یک خرید موفق به مجموعهی مجرب ما اعتماد نمایید و برای دریافت اطلاعات و قیمت محصولات با ما تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

1. چه مراحلی در ساخت بطری پلاستیکی وجود دارد؟
مراحل ساخت بطری شامل تزریق پریفرم، باد کردن پریفرم، تزریق درب، جلبکاری، و بسته‌بندی می‌شود.

2. چه مواد اولیه برای ساخت بطری پلاستیکی استفاده می‌شود؟
مواد اولیه معمولاً شامل پلی اتیلن ترفتالات (PET)، پلی پروپیلن (PP)، و پلی استایرن (PS) می‌شود.

3. آیا دستگاه‌های تولید بطری در اندازه‌های مختلف وجود دارند؟
بله، دستگاه‌های تولید بطری در اندازه‌ها و ظرفیت‌های مختلف برای تولید حجم‌های متفاوت موجودند.

4. چه نکاتی در خرید بطری پلاستیکی باید مد نظر داشت؟
جنس بطری، اندازه، ظرفیت، و قیمت از جمله نکاتی هستند که در خرید بطری مهم است.